fbpx Press "Enter" to skip to content

Flat Calm for Tonsberg Offshore Event

Please Share!

The offshore racing held on the Oslo Fjord between Jarlsø and Slagentangen yesterday was run in mirror flat conditions.

2019 UIM World Champion, Erik Sundblad Johansen won both of the 3C races averaging 84.47 and 83.18 knots.

Thomas Braaten and Silje Moen Knutsen came out on top in Class 3J after adding a win in race 2 to their second place in the first race. They tied on 700 points with Oline Nordli and Guro Eliassen, however, their joint average speed was deemed to be quicker.

Mathias Halvorsen and Caroline Garcia won both of the Class 3A races.

This was the first time offshore racing had happened in the Tonsberg area and race organiser Frode Sundsdal was satisfied:

The racing was a great success and we capped the day off with a gala dinner and prize giving.

I want to thank our sponsors and Magnus Linnestad for putting the live stream of the races together.

Race 1 – Class 3A

1 A-004 3A Mathias Halvorsen – Caroline Garcia 64.04 knots
2 A-199 3A Filip Hoffmann Ringkvist – Henrik Sagfossen 62.15 64.04 knots
3 A-087 3A Dan Torkel Gliddi – Günther Hirsel-Haag  61.76 64.04 knots
A-002 3A Jan Trygve Braaten – Simen Andvik DNF
A-014 3A Vidar hoslemo – Anikken Hansen DNF

Race 2 – Class 3A

1 A-004 3A Mathias Halvorsen – Caroline Garcia 64.15 knots
2 A-199 3A Filip Hoffmann Ringkvist – Henrik Sagfossen 61.10 knots
3 A-087 3A Dan Torkel Gliddi – Günther Hirsel-Haag 58.86 knots
A-002 3A Jan Trygve Braaten – Simen Andvik DNS
A-014 3A Vidar hoslemo – Anikken Hansen DNS

Overall – Class 3A

1 A-004 3A Mathias Halvorsen – Caroline Garcia 800 points
2 A-199 3A Filip Hoffmann Ringkvist – Henrik Sagfossen 600 points
3 A-087 3A Dan Torkel Gliddi – Günther Hirsel-Haag 450 points
4 A-002 3A Jan Trygve Braaten – Simen Andvik 0 points
5 A-014 3A Vidar hoslemo – Anikken Hansen 0 points

Race 1 – Class 3C

1 C-55 3C Erik Sundblad Johansen – Frank Wilson 84.47 knots
2 C-29 3C Anders Wessel Pettersen – Håkon Christoffersen 82.68 knots
3 C-30 3C Andre Strand – Greger Lauvik 81.60 knots
4 C- 94 3C Jonas Hansen – Petter Weel 81.30 knots
5 C-08 3C Alexsander Gladman karlsen – Tobias Munthe Kaas 79.44 knots
6 C-91 3C Geir Jarle Einerkjær – Simen Einerkjær ABSK 79.33 knots
C-56 3C Thomas Grimsrud – Espen Olsen DNF
C-66 3C Inge Lund – Per Anders Bergan DNF

Race 2 – Class 3C

1 C-55 3C Erik Sundblad Johansen – Frank Wilson 83.18 knots
2 C-56 3C Thomas Grimsrud – Espen Olsen 83.00 knots
3 C-29 3C Anders Wessel Pettersen – Håkon Christoffersen 82.84 knots
4 C-30 3C Andre Strand – Greger Lauvik 82.54 knots
5 C-08 3C Alexsander Gladman karlsen – Tobias Munthe Kaas 80.70 knots
6 C-91 3C Geir Jarle Einerkjær – Simen Einerkjær ABSK 79.96 knots
7 C- 94 3C Jonas Hansen – Petter Weel 75.40 knots
C-66 3C Inge Lund – Per Anders Bergan DNS

Overall – Class 3C

1 C-55 3C Erik Sundblad Johansen – Frank Wilson 800 points
2 C-29 3C Anders Wessel Pettersen – Håkon Christoffersen 525 points
3 C-30 3C Andre Strand – Greger Lauvik 394 points
4 C-56 3C Thomas Grimsrud – Espen Olsen 300 points
5 C-08 3C Alexsander Gladman karlsen – Tobias Munthe Kaas 254 points
6 C- 94 3C Jonas Hansen – Petter Weel 240 points
7 C-91 3C Geir Jarle Einerkjær – Simen Einerkjær 190 points
8 C-66 3C Inge Lund – Per Anders Bergan 0 points

Race 1 – Class 3J

1 J-57 3J Oline Nordli – Guro Eliassen 51.46 knots
2 J-03 3J Thomas Braaten – Silje Moen Knutsen 51.14 knots
3 J-09 3J Christoffer Dale – Sindre Svendsen 50.28 knots
4 J-99 3J Magnus Bang – Bethina Henriksen Lyder 49.86 knots
5 J-54 3J Olai Hansen – Eirik Nilsen 44.49 knots

Race 2 – Class 3J

1 J-03 3J Thomas Braaten – Silje Moen Knutsen 51.68 knots
2 J-57 3J Oline Nordli – Guro Eliassen 51.59 knots
3 J-09 3J Christoffer Dale – Sindre Svendsen 49.69 knots
4 J-99 3J Magnus Bang – Bethina Henriksen Lyder DNF
5 J-54 3J Olai Hansen – Eirik Nilsen  DNF

Overall – Class 3J

1 J-03 3J Thomas Braaten – Silje Moen Knutsen 700 points
2 J-57 3J Oline Nordli – Guro Eliassen 700 points
3 J-09 3J Christoffer Dale – Sindre Svendsen 450 points
4 J-99 3J Magnus Bang – Bethina Henriksen Lyder 169 points
5 J-54 3J Olai Hansen – Eirik Nilsen 0 points

Print Friendly, PDF & Email

© 2019 Powerboat Racing World.

Unauthorised use and/or duplication of this material without express and written permission from this site’s author and/or owner is strictly prohibited.

Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Powerboat Racing World with appropriate and specific direction to the original content.